SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

seo uyumlu metin nasil yazilir

Web sitenize giren kullanıcılar ile Google arama motoru için içeriği optimize etmek, aradaki dengeyi sağlamak bir hayli zordur. Kimi uzmanlar kullanıcı deneyimini ön plana çıkarsada SEO uyumlu olmayan bir makalenin Google’da geçerliliği yoktur malesef. Bu yüzden bu iki kriterinde arasında bir denge oluşturmak gerekiyor. Bu yazıda sizlere “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” hakkında bilgiler ve püf noktalar paylaşacağım. 

Bu yazıyı sonuna kadar okumalı ve SEO uyumlu makale nasıl yazılır hakkında bilgiler öğrenip bunları kendi yazılarında uygulamalısın. Kolay gelsin.

seo uyumlu makale nasıl yazılır - seo metni nasıl olmalı
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Öncelikle Anahtar Kelime Araştırması Yapmalısın

İçerik ve SEO arasındaki ilişkiyi iyi ayarlamalısınız. Uzmanlar sizlere algoritmaların daha çok kişide düşünce uyandıran ve bilgi veren içerikleri daha ön plana çıktığını söyleyecektir. Ama anahtar kelime araştırmasında seo uyumlu makale yazarken bir hayli büyük önem taşıyor. Bu konuda size fayda sağlayacak 9 adımdan bahsedeceğim;

 1. Öncelikle anahtar kelime araştırmasının arkasında yapılan arama amacını anlamalısınız. 
 2. Arama motoru sıralamalarında kimin üstte olduğunu kontrol etmelisiniz. Bir makale yazdığınızda bu kaynakları makalenizin karşılaştırmasında kullanmalısınız. Bu kaynakları özgün olduğunuzu bu kaynaklarla aynı detaylara değinmediğinizi doğrulamanız gerekmektedir.
 3. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Bir anahtar kelime uzadıkça kullanıcının ne istediğini tam olarak anlayabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin rekabet oranı düşük olduğu için web sitenizi kısa sürede birinci sıraya taşıyabilirsiniz. 

4. Wikipedia’da ele almak istediğiniz konun araştırmasını yapmalısınız. Wikipedia internetteki en güvenilir kaynaklardan en başında gelir ve bu kaynağa vereceğiniz referanslar içeriğinizin güvenini arttıracaktır. 

wikipedia kaynak olarak kullanılabilir
Wikipedia
anahtar kelime araştırması
Google Arama

5. Anahtar kelime araştırması yaparken direk Google’daki arama çubuğunun otomatik doldurma işleminden faydalanabilirsiniz. Mesele bu yazının anahtar kelimesini belirlerken şöyle bir kelime girdim:

Bu işlevi kullanmanın size en büyük faydası seo uyumlu makale yazarken kullanıcının arama niyetini anlayıp buna göre içeriklerinizi daha iyi üretmeniz olacaktır.

6. Google’da bir arama yaptığınızda ilgili sayfanın altında sizlere kullanıcıların yaptığı benzer arama terimlerini gösterir. Bu kelimeler aramanızla ilgili terimler belirlemek için otomatik olarak oluşturulur. Bu da sizlere bir araç kullanmadan doğru ve fayda sağlayacak bir kaynaktır.

7. Güncel forum sitelerini ziyaret ederek hedef kitlenizin orada hangi konularla ilgili başlık açtıklarına ve ihtiyaçları olan konun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

8. Ana rakiplerinizi incelemeli, onların hangi konular hakkında içerik ürettiklerini, hangi arama terimlerine yoğunlaştıklarını öğrenmelisiniz. 

9. Belirlediğiniz anahtar kelimenin doğru arama hacmini öğrenmek istiyorsanız Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısına uğrayabilirsiniz. Bunun için ücretsiz bir Gmail hesabı yeterli.

Rakip Anahtar Kelime Araştırması İçin Google Ads Nasıl Kullanılır:

 • Google Ads’te hesap açarak Ayarlar ve Araçlar kısmından Anahtar Kelime Planlayıcıya gidin.
 • Ardından “Yeni Anahtar Kelimeler Keşfet” bölüme gidin.
 • Daha sonra bir web sitesiyle başlayın seçeneğine tıklayarak rakibinizin adreslerini girebilirsiniz. Burada rakibinizin kullandığı anahtar kelimeleri görebilir ve yorumlayabilirsiniz.
google ads rakip anahtar kelime analizi
Google Ads - Anahtar Kelime Planlayıcı

Meta Verilerinizi Doğru Kullanmalısınız

Hedef anahtar kelimelerinizi bulduktan sonra bunları doğru yerlere yerleştirildiğinden emin olun. SEO uyumlu makale için en önemli detaylardan bir tanesidir. Peki bu anahtar kelimeler nereye? nasıl yazılır? sorularını sorduğunuzu duyar gibiyim, hemen yanıtlıyorum: 🙃

Anahtar kelime araştırmasından edindiğiniz kelimeleri metin içerisine eşit dağıtmalısınız. Resim etiketlerinize, metin başlıklarına, Başlık, Url ve Meta etiketlerine dahil etmelisiniz.

Bu kuralları uygulamakta sorun yaşıyorsanız, bunlarla ilgili çok fazla araç var, kullanmanızı tavsiye ederim. Anahtar kelimeleri uygularken metni fazla optimize etmeyin çünkü Google metninizi spam olarak algılayabilir.

Güçlü Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın

Bu bir SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. İçeriğinizi güçlü harekete geçirici mesajlar ile bitirmeli ve okuyucuyu heycanlandırmalısınız. Yazılarınızın sonunda onlara bültene abone olun veya şu yazımıda okuyun gibi yönlendirici kısımlar ekleyin. Bu kullanıcının sitenizde gezinme süresini arttıracaktır. 

İpucu: Yazı başlıklarınıza ücretsiz, nasıl yapılır, 5 adımda, 2 dakikada, komik, harika gibi kelimeleri eklemeniz yazınızın Tıklama Oranınını arttıracaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu zaman ve uzmanlık gerektiren bir süreç eğer buna vaktiniz yoksa bizimle iletişime geçip profesyonel destek alabilirsiniz.

İlgi Çekici Meta Başlıklar Ekleyin

Meta başlıklar kullanıcıların dikkatini çekmek için oldukça önemli. Bunu sadece SEO odaklı düşünmeyin. Meta başlıklarınızı ne kadar ilgi çekici ve açıklayıcı bir şekilde oluşturursanız tıklanma oranınız o denli artacaktır.

İpucu: Aşağıdaki ipuçlarını izleyerek tıklanma oranlarınızı daha fazla artırabilirsiniz ve insanları buna teşvik edebilirsiniz:

 • Başlığınızı 60 karakterin altında tutun
 • Başlığınızın başında hedef anahtar kelimenizi kullanın
 • Gönderilerin içeriğini kısa ve özgün oluşturduğunuzdan emin olun
meta title - meta description

Meta Açıklamalarınızı Optimize Edin

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Google burada kendi meta açıklamasını kullanabilir ama bizim yazmamazlık etmememiz gerekir.

Meta açıklamalar Google arama sonuçlarında başlığınızın altında görünür. Kullanıcıyı tıklama teşvik edeceğiniz bir alan daha! Bu alanı iyi değerlendirmeli dikkat çekici ifadeler kullanmalı ve kullanıcıyı harekete geçirmelisiniz. Bu alana hedef anahtar kelimenizi yerleştirmeyi unutmayın! Yazınız en fazla 155- 160 karakter arasında olmalı. 

Başlık Etiketlerini Doğru Kullanmalısınız

Başlık etiketleri H1 den başlar ve H6 ya kadar devam eder. Bunlar seo uyumlu makale yazarken metnimizi düzene ve hiyeraşiye sokacak html etiketleridir. H1 Ana başlıklar için kullanılır. H2 ise alt başlıklar için kullanılır. H3 ise H2 başlıklarının alt başlığı olarak kullanılır ve kural böyle devam eder.

SEO Uyumlu Url Nasıl Olmalı

Url’ler sıralama kriterleri arasında büyük rol oynar. Urlnizde hedef anahtar kelimeniz içermeli ve başlık ile uyumlu olmalı. Url ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Bunun amacı bağlantı paylaşımlarında kullanıcı deneyiminin iyi olmasıdır. Ortalama bir url 60 karakter, 3 ile 5 kelime aralığında olmalıdır.

SEO Dostu Url Örneği

Kelimeleri ayırırken tire kullandığınızdan emin olun. Url’ lerinizi basit ve çekici tutun.

https://örnek.com/seo-uyumlu-makale-nasıl-yazılır

Resimleri Optimize Ettiğinizden Emin Olun

SEO Uyumlu makale nasıl yazılır? diye soranlara verebileceğim öncelikli tavsiyelerden bir tanesidir. Çünkü doğru optimize edilmiş resimler sıralamanızı yükseltebilir ve tıklama oranını artırabilir.

 • Resimlerinize alt etiketi ekleyin
 • Resimlerin telif hakkı sizin olmalı. (Google dan dahi alacaksanız üzerinde oynamalar yapmanızı tavsiye ederim.)

Arama motorları bir görselin konusunu daha iyi anlamak için bilgi olarak alternatif metni kullanır. Google görsellerdeki gerçek metni okuyamaz ama görselin alaka düzeyini ölçmek için görseli yorumlayabilir. Bu nedenle mutlaka görsel kullanırken görsel metnini, alt etiketi, dosya adlarını adlandırmanız gerekir.

Bu  yazımızda sizlere Bir seo metni nasıl olmalı? SEO uyumlu makale nasıl yazılır? sorularının cevaplarını verdik. Bu metni her zaman kendinize bir kılavuz olarak kullanmak için kaydetmelisiniz. Bu işte başarılı olmak artık sizin elinizde, sadece başlamanız gerekli! 🤝

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir