Dijital Pazarlama

Yeniden Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır

yeniden pazarlama

Yeniden pazarlama nedir? Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere reklam göstermenize olanak tanıyan bir tür çevrimiçi reklamcılıktır. Yeniden pazarlamanın amacı, potansiyel müşterilere ürün ve hizmetlerinizi hatırlatmak veya onları sitede harekete geçmeye teşvik etmektir. Örneğin, bir ürüne göz atmış ancak satın almamışlarsa, gelecekte onlara o ürün için reklam göstermek isteyebilirsiniz. Yeniden Pazarlama hakkında tüyoları öğrenmek isterseniz yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. 

yeniden pazarlama nedir resim
Yeniden Pazarlama Nedir

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama nedir? İşletmelerin web sitelerini daha önce ziyaret etmiş kişilere ulaşmasını sağlayan bir dijital pazarlama biçimidir. Bu teknik, birçok pazarlamacı tarafından, hedef kitlelerinin reklamlarını görme ve onlara tıklama olasılığını artırmak için kullanılır. Yeniden pazarlama, pazarlamacıların daha alakalı reklamlar sunmalarına yardımcı olan önceki çevrimiçi tarama oturumlarına dayalı olarak kitleleri hedeflemesine yardımcı olur.

Ayrıca yeniden pazarlama, e-posta ve sosyal medya reklamcılığı gibi diğer dijital pazarlama kanallarıyla birlikte de kullanılabilir. Bu teknik, pazarlamacıların potansiyel müşterilerle iletişim kurması ve daha fazla satış fırsatı yaratması için etkili bir yol olabilir. Marka bilinirliği oluşturmanın ve satış fırsatları yaratmanın etkili bir yoludur. Yeniden pazarlama yaptığınızda, hedef kitlenizin bulunduğu sitelerde reklam gösterirsiniz. Reklamlar, bulundukları web siteleriyle alakalıdır ve sitenizi ziyaret ederken görüntüledikleri veya yaptıklarına göre özelleştirilir.

Yeniden pazarlama kampanyaları, sosyal medya, e-posta haber bültenleri, arama motorları ve daha fazlası gibi web üzerinde çeşitli yerlerde reklam göstererek çalışır. Amaç, hedef kitlenizin reklamınızı mümkün olduğunca çok kez görmesini sağlamaktır, böylece sonunda müşteriye dönüşeceklerdir.

Daha fazla trafik ve dönüşüm getirmenin harika bir yoludur. Ancak, yeniden pazarlama kampanyalarının her zaman bireysel hedef kitleye göre uyarlanması gerektiğini unutmamak önemlidir.

– Yeniden Hedefleme: Bu tür yeniden pazarlama, web sitesini daha önce ziyaret eden ancak hiçbir şey satın almayan, abone olmayan veya herhangi bir form doldurmayan belirli bir web sitesi ziyaretçisine odaklanır. Çoğunlukla e-ticaret şirketleri ve abonelik siteleri tarafından kullanılır.

ReMarketing uzmanlık isteyen bir çalışmadır. Eğer bu konuda yeterli deneyim ve bilgiye sahip değilseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Neden Yeniden Pazarlama Yapmalıyız

Yeniden pazarlama size dönüşüm elde etmek için yeni bir fırsat sunar, işinizi ve ürününüzü hedef kitlenin aklında tutar.Başlattığınız her pazarlama kampanyasında bir yeniden pazarlama dönüşümü kurmalısınız. 

Yeniden Pazarlama Kampanyaları Nasıl Oluşturulur

Pazarlama yapacağınız platforma ve stratejinize bağlı olarak bir çok yeniden pazarlama türü vardır. Bunlardan en yaygın olanları Meta Reklam Yöneticisi ve Google Ads dir.

Google Ads Yeniden Pazarlama

Google Ads Yeniden pazarlama kampanyaları oluşturarak müşterileri satın almadıkları bir ürünü onların önüne tekrardan getirebilir ve onları ikna edebilirsiniz. Google Ads Yeniden pazarlama reklamları şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 1. Öncelikle bir Google Ads hesabına sahip olmalısınız
 2. Ardından Araçlar > Kitle Yöneticisi > Kitle Listeleri ve yeniden pazarlama için bir sekme göreceksiniz.
 3. Ardından web sitesi ziyaretçileri, uygulama kullanıcıları, Youtube kullanıcıları, müşteri listesi veya özel bir kombinasyon ile arasından seçim yapabileceğiniz kullanıcılara yeniden pazarlama yapabilirsiniz.
 4. ‎Belirli bir web sayfasını ziyaret edip etmediklerini seçebileceğiniz kitle kriterlerini doldurun ve önceki ziyaretçilerin süresini seçin (yani 30 gün, 60 gün)‎
 5. ‎Buradan bir Google Görüntülü Reklam Ağı kampanyası oluşturun. Hedefi seçin. ‎
 6. ‎Audience Manager’da oluşturduğunuz hedef kitleyi seçin.‎
 7. ‎Potansiyel müşteri adayının dönüşüm sağlamasını sağlayacak‎‎ ‎‎göz alıcı bir reklam öğesi oluşturun‎‎.‎

Meta Reklam Yöneticisi Yeniden Pazarlama

Meta reklam yöneticisinde yeniden pazarlama nasıl yapılır öğrenelim;

 1. İlk olarak veri toplanmasını istediğiniz web sitelerine facebook pikseli yerleştirmelisiniz.
 2. Meta reklam yöneticisinde araçlara gidip facebook pikseline erişebilirsiniz.
 3. “Veri Kaynağı Ekle” ardından Facebook Pikseline tıklayın. Facebook yükleme ile ilgili talimatları sizlere verecektir. 
 4. ‎Pikseli yükledikten sonra, Facebook pikselinizle oluşturduğunuz hedef kitleyi merkeze alan bir kampanya oluşturun. Belirli bir süre içinde belirli web sayfalarını ziyaret edenlerden oluşan özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.
 5. ‎Ardından, bu kitleye, eylemlerine ve ilgi alanları hakkında varsayabileceklerinize göre uyarlanmış alakalı reklamlar oluşturun. ‎

Daha fazlasını öğrenmek için bizden eğitim alabilir veya hizmetlerimiz hakkında bizimle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir